Przedszkole nr 5 w Turku

w naszym przedszkolu posiłki przygotowywane są tylko z naturalnych składników

Bajki, baśnie i legendy

W minionym tygodniu odbyliśmy podróż do krainy baśni, bajek i legend. Na początku dzieci dowiedziały się, czym różnią się bajki od baśni. Poznaliśmy najbardziej znane bajki Jeana de La Fontaine’a w których dzieci poszukiwały morału. Same również tworzyły krótkie bajki, doskonaląc słuch i tworząc rymy. Przedszkolaki brały udział w zabawach o tematyce bajkowej: teatrzyki, robienie kukiełek z drewnianych łyżeczek, bajkowe ćwiczenia gimnastyczne, zagadki i puzzle, historyjki obrazkowe. Maluszki poznawały, a starszaki przypominały sobie znane bajki: „Trzy świnki”, „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia”, „Kot w butach”. Ważnym elementem zajęć okazało się odróżnianie fikcji od rzeczywistości. W wieku przedszkolnym dzieci często mają jeszcze z tym problem. Starszaki poznały kolejna literę – B,b,  a maluszki – piosenkę “Krasnoludki”. Do świata legend zabrali nas Bazyliszek i Smok Wawelski. Dzieci rozwijały twórcze myślenie i kreatywność – tworzyły własnych bohaterów i wymyślały swoje opowieści. Przedszkolaki poznały także zasady korzystania z książek i dbania o nie. Zachęcamy rodziców do codziennego czytania dzieciom książeczek i rozwijania zainteresowań czytelniczych od najmłodszych lat.