Przedszkole nr 5 w Turku

w naszym przedszkolu posiłki przygotowywane są tylko z naturalnych składników

Bale, bale w karnawale

W minionym tygodniu rozmawialiśmy  o tradycji balów karnawałowych. Dzieci na podstawie własnych doświadczeń , ilustracji, zabaw oraz samodzielnie wyszukiwanych informacji poszerzały wiedzę na temat  karnawału . Wypowiadały się na temat wymarzonych strojów karnawałowych, rysowały je, wykonały maski z papieru.  Dowiedziały się , czym jest karnawał i jak obchodzi się go w różnych  częściach naszej planety. Poznały literę n na podstawie wyrazu noga, uczyły się ją pisać. W zabawie rozpoznawały tę literę i uczyły się symbolicznie ją ilustrować podczas opowiadania . Wyszukiwały wyraz bal w innych zapisanych wyrazach. Poznały sposób zapisu liczby 10 oraz podczas zabaw i gier ruchowych utrwaliły przeliczanie w zakresie  do 10 posługując się liczebnikami głównymi i porządkowymi. We wtorek w naszym przedszkolu odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w całym roku – zabawa karnawałowa połączona z balem przebierańców. W tym roku miał on nieco inny charakter ze względu na pandemię i odbywał się w poszczególnych grupach przedszkolnych.  Nie  przeszkodziło to jednak dzieciom  świetnie się bawić,  a samo wydarzenie wzbudziło wiele emocji wśród przedszkolaków. W czwartek zgodnie z tradycją obchodziliśmy ,, Tłusty czwartek’’. Obchodziliśmy  ten dzień ,, na słodko’’,  zajadając się świeżo usmażonymi racuchami przez nasze  przedszkolne Panie kucharki.  Zgodnie z polskim przysłowiem liczba pączków zjedzonych w tłusty czwartek, wpływa na pomyślność w całym roku.