Przedszkole nr 5 w Turku

w naszym przedszkolu posiłki przygotowywane są tylko z naturalnych składników

dla rodziców

Nasze przedszkole realizuje podstawę programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Do pobrania:

 

 


 

   Zajęcia adaptacyjne

Serdecznie zapraszamy do przedszkola dzieci nowo przyjęte (grupa Ia i Ib) z rodzicami na zajęcia adaptacyjne, które odbędą się 30 sierpnia 2021′ o godzinie 15.30 w ogrodzie przedszkolnym.
W związku z nadal obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi związanymi z pandemią Covid-19, w spotkaniu  uczestniczyć może z dzieckiem tylko jedno z rodziców.
Z rodzicami kontaktować się będą nauczycielki prowadzące grupy.

 

 


 

 

Szanowni Rodzice, Nauczyciele!

Kochane Dzieci!

Za nami trudny i wymagający rok szkolny 2020/2021. Przebiegał pod znakiem pandemii koronawirusa, ograniczeń i stosowania reżimu sanitarnego. I oto nadszedł dzień zakończenia tego roku, a dla niektórych z was –dzień zakończenia edukacji przedszkolnej. Nadchodzi czas wakacji,   zasłużonego odpoczynku, wytchnienia, wyjazdów i zabaw, by nabrać energii i siły do pracy w kolejnym roku szkolnym. Dobrze pamiętam i pamiętają też wasi rodzice ten pierwszy dzień w przedszkolu. Przyszliście tu pełni ciekawości, ale także lęku przed nowym i nieznanym.
W przedszkolu spotkaliście nauczycieli i opiekunów, którzy włożyli dużo serca i trudu, abyście nabyli nowych sprawności, nowych umiejętności i wiedzy, którzy uczyli, jak odróżniać dobro od zła, rzeczy ważne od błahych, którzy rozbudzali waszą ciekawość świata i wyjaśniali jego zawiłości. Tu w przedszkolu staraliśmy się przekazać wam, co jest wartościowe w życiu, wskazać, czym są życzliwość, serdeczność, akceptacja, uczciwość. To, czego nauczyliście się w przedszkolu, to bagaż doświadczeń na całe życie: pierwsza książka, pierwsze zabawy z rówieśnikami i pierwsza ocena waszej pracy.
Przedszkolne wspomnienia są bardzo ważne, a może nawet najważniejsze. Mam ogromną nadzieję, że radosne i beztroskie dni w przedszkolu wspominać będziecie wszędzie, że na dalszą drogę życia w sercach waszych pozostaną trzy czarodziejskie słowa: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, a „dzień dobry” i „do widzenia” na waszych ustach będą zawsze.
Po wakacjach wkroczycie w nowe szkolne życie. Pamiętajcie, że stając się uczniami, nie przestajecie być dziećmi. Waszej dalszej edukacji nadal towarzyszyć powinny uśmiech i zadowolenie, nawet z najdrobniejszych sukcesów. Jestem dumna, że mogłam w tym uczestniczyć. Życząc powodzenia w szkole, życzę też, abyście pozostali tacy, jacy jesteście: radośni, otwarci i szczerzy.
Koniec roku szkolnego to doskonała okazja do złożenia podziękowań wszystkim państwu za wytrwałą i rzetelną pracę, za serce i zaangażowanie. Dziękuję, że podejmujecie trud współpracy z przedszkolem dla dobra waszych dzieci.

Dziękuję także moim drogim nauczycielkom i pracownikom przedszkola mającym wpływ na wychowanie przedszkolaków, za to, że kształtując określone postawy dzieci, pomagając im w zdobywaniu sprawności, wyposażacie je w nieprzemijające wartości dobra, prawdy i piękna.

Wszystkim życzę, aby nadchodzące wakacje upływały w zdrowiu, aby były radosne, bezpieczne, pełne słońca i przygód. Życzę, aby sprzyjały poznawaniu nowych ciekawych miejsc i zawieraniu nowych przyjaźni.

                                                                                Alicja Rakowiecka

                                   Dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 5 w Turku „ Słoneczne”

 

 

 


 

Szanowni Rodzice!

Jutro, tj. 18.06.2021′ (piątek) w przedszkolu w godzinach dopołudniowych odbędzie się festyn dla dzieci. Prosimy o ubiór stosowny do pogody oraz nakrycie głowy dla dziecka.

 

 


 

Dyżur wakacyjny

 

W okresie wakacji  dyżur dla Przedszkoli Samorządowych nr 5,6,7,8 pełnić będą następujące przedszkola:

Lipiec – Przedszkole Samorządowe  nr 5  w Turku – ul . Smorawińskiego 2
Przedszkole czynne od 6.00 do 16.00.

Sierpień – Przedszkole Samorządowe  nr 7  w Turku,  ul. Wyzwolenia 1a
Przedszkole czynne od 6.00 do 16.00.

– Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola dyżurującego  pobiera się i składa się w naszym przedszkolu, u nauczycielek grup, w terminie do 21 czerwca .

– Korzystając z przedszkola w miesiącach wakacyjnych rodzic wnosi opłaty z góry :
– do 15 lipca  na konto Przedszkola Samorządowego  nr 5 w Turku
– do 15 sierpnia   na konto Przedszkola Samorządowego  nr 7 w Turku

Opłata będzie naliczana na podstawie liczby dni pobytu dziecka w przedszkolu dyżurującym,
zadeklarowanej we wniosku .
Informacja dotycząca wysokości wpłaty oraz numeru konta – w przedszkolu dyżurującym.

 

 


 

 

Szanowni Rodzice

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, informujemy, że do dnia 18.IV.2021′ Przedszkole będzie nieczynne.
Organizowane są wyłącznie zajęcia dla dzieci rodziców uprawnionych do korzystania z opieki zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26.III.2021′ (DZU z 2021r.,poz. 561)

 

 


 

 


 

Informacja

 

Dla rodziców – dzieci przystępujących do rekrutacji na rok szkolny 2021/22.

W związku z istniejącą sytuacją pandemiczną, informację o dzieciach zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych udzielamy pod numerem telefonu: 63 278 53 13 po uprzedniej weryfikacji na podstawie peselu dziecka od dnia 31.III.2021’ od godz. 10.00

Lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2021/22

Dok1

Dok2

 


 

 

Szanowni Rodzice!

W związku z decyzją Rządu o wprowadzeniu nowych obostrzeń, informujemy, że od dnia 27.032021′ do dnia 09.04.2021′ Przedszkole będzie nieczynne.
Organizowana będzie wyłącznie opieka dla dzieci: medyków, służb porządkowych (w trakcie wykonywania zadań służbowych).
Rodziców tych dzieci prosimy o zgłoszenia u nauczyciela grupy.

 

 


 

 

OGŁOSZENIE

Dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Turku ogłasza nabór na wolne miejsca organizacyjne do przedszkola na  rok  szkolny2021/2022.
Pobieranie  wniosków i pozostałych dokumentów od 17.02.2021r. do 10.03.202’ poprzez stronę internetową przedszkola www.przedszkole5.turek.pl w zakładce „Dla Rodziców” – Rekrutacja 2021’.
Regulamin rekrutacji znajduje się w/w zakładce.
Termin składania wniosków upływa dn. 10.03.2021r. o godz. 15.00
Wnioski należy  złożyć w zamkniętej kopercie w przedszkolu w skrzynce z napisem REKRUTACJA znajdującej się w przedszkolu w części wspólnej przy wejściu do przedszkola. Wszelkich informacji udziela telefonicznie dyrektor lub wicedyrektor przedszkola pod nr 63 2785313.

 


 

 


 

 

Z okazji
Świąt Bożego Narodzenia
składamy najserdeczniejsze życzenia,
wielu radosnych chwil
spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze,
wypełnionych pachnącą choinką i prezentami.
Oby te święta dawały radość i odpoczynek,
a także nadzieję, że zbliżający się
Nowy Rok 2021
przyniesie dużo zdrowia i radości.

 Rodzicom, dzieciom
i Ich bliskim
życzy Dyrekcja oraz
Pracownicy Przedszkola

 


 

 

Szanowni Rodzice!

Słówka poznane przez dzieci na zajęciach z języka angielskiego będą umieszczane na stronie “dla dzieci”.

 

 


 

 


 

List do Rodziców

Drodzy Rodzice!

 

Cieszymy się, że Państwa dziecko  będzie uczęszczało do naszego Przedszkola. W pracy wychowawczej uczymy naszych podopiecznych wartości takich, jak: prawda, dobro, przyjaźń, odpowiedzialność, szacunek, tolerancja.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju,  w przedszkolu zostały wprowadzone procedury z którymi prosimy zapoznać się i przestrzegać zawartych tam zapisów (procedury i oświadczenia umieszczone są na stronie internetowej przedszkola w zakładce dla rodziców).

Proszę o wydrukowanie  i czytelne podpisanie zawartych oświadczeń, dostarczenie ich do piątku  tj. do 28.08.2020 r. do godz. 15.00  w wejściu do przedszkola pozostawić w wyznaczonych pojemnikach.

Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość w związku z wprowadzonymi procedurami przy przyprowadzaniu i odbieraniu dzieci z przedszkola
w związku z ograniczoną liczbą osób mogących przebywać w przestrzeni wspólnej.

W pierwszym dniu proszę przyprowadzić dziecko do przedszkola pomiędzy godziną 6.00 a 8.00. Należy zabrać miękkie obuwie na zmianę oraz ubranie na zmianę zapakowane w worek foliowy. Dziecko nie może przynieść ulubionej zabawki. Będziemy z radością oczekiwać na to spotkanie. Zależy nam, aby nasza współpraca z rodzicami zapewniła dziecku  jak najlepsze warunki do wszechstronnego rozwoju, zdobywania wiedzy, kształtowania osobowości i rozwijania talentów.

Załączam pozdrowienia

Alicja Rakowiecka

Dyrektor Przedszkola

 Samorządowego nr 5 w Turku 

     

Oświadczenia dla Rodziców

Procedury dla Rodziców

Upoważnienie do odbioru dziecka

 

 


 

Szanowni Rodzice!

Przekazujemy Państwu nadesłany specjalny list MEN i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w którym to, zachęca się Rodziców do zainstalowania aplikacji ProteGO Safe. jest to narzędzie pozwalające na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, wspierające bezpieczny powrót dzieci do szkół i przedszkoli.

Prosimy o zapoznanie się.

20200821_protegosafe_listmenigis

20200818_protegosafe_listmenigis

20200821_aplikacjaprotegosafewspolnylistmenigis

 

 


 

 

Dziękujemy Przedszkolu Samorządowemu nr 6 w Turku za nominację, podjęliśmy wyzwanie. I tak 25 czerwca odbył się GASZYN CHALLENGE dla Wojtusia. Uczestniczyli w nim wszyscy pracownicy naszego przedszkola. Przekazaliśmy 145 złotych na ten szczytny cel.
Życzymy dużo, dużo zdrowia!!!

 

 

 


 

 

Szanowni Rodzice!

W związku z planowanym otwarciem przedszkoli w okresie wakacyjnym:

LIPIEC – w dniach 01.07.2020’ –  31.07.2020’
Przedszkole Samorządowe nr 5, ul. Smorawińskiego 2
(dotyczy dzieci z Przedszkoli nr 4, 5, 7)

SIERPIEŃ –  w dniach 03.08.2020’ – 28.08.2020’
Przedszkole Samorządowe nr 4, ul. Stawickiego 7
(dotyczy dzieci z Przedszkoli nr 4, 5,7)

PROSIMY O ZADEKLAROWANIE CHĘCI ZAPISANIA DZIECKA DO WYBRANEGO PRZEDSZKOLA U NAUCZYCIELEK POSZCZEGÓLNYCH GRUP W TERMINIE DO 10 CZERWCA 2020’

Jednocześnie informuję, że Rodzice, którzy będą deklarować chęć przysłania dziecka do przedszkola otrzymają drogą elektroniczną deklarację uczęszczania do przedszkola, procedurę wraz ze stosownymi dokumentami, które trzeba będzie wydrukować, czytelnie podpisać i dostarczyć do wybranego przedszkola poprzez wrzucenie do skrzynki pocztowej zamieszczonej przy przedszkolu do 19 czerwca 2020’.

PRZEDSZKOLA DZIAŁAJĄ W REŻIMIE SANITARNYM,
W ZWIĄZKU Z TYM LICZBA MIEJSC ZGODNIE Z WYTYCZNYMI MINISTERSTWA ZDROWIA
I GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO JEST OGRANICZONA.

 

 


 

 

Szanowni rodzice

Informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Miasta Turku nr 71/2020 z dnia 22.V.2020’,  działalność  Przedszkola Samorządowego nr 5 w Turku zostaje zawieszona do odwołania.
Poniżej, treść zarządzenia.

zarządzenie zawieszenia działalności przedszkola kontynuacja (1)

 

 

 


 

 

Szanowni Rodzice

W związku z Zarządzeniem 64/2020 BURMISTRZA MIASTA TURKU z dnia 04 maja 2020r. w sprawie zawieszenia działalności przedszkoli i żłobka Gminy Miejskiej Turek informujemy, że przedszkole zawiesza  swoją działalność do dnia 24 maja 2020r.(w załączeniu treść zarządzenia).

zarządzenie 64 zawieszenie działalnosci przedszkoli i żłobka (1)

 


 

 

Szanowni Rodzice

Kochane Dzieci

Życzymy Wam
aby te święta wielkanocne
wniosły do Waszych serc
wiosenną radość i świeżość,
pogodę ducha, spokój, ciepło i  nadzieję.

Niech ten wyjątkowy czas zwycięstwa  nad śmiercią, zwycięstwa wiary nad zwątpieniem, odrodzenia optymizmu, utrzyma nasze nadzieje i marzenia w mocy.

 Niech radość wielkanocnego poranka będzie naszym udziałem, niech opromieni życie każdego z nas nadzieją ufnością i pokojem .

Dyrekcja i Pracownicy Przedszkola

 

 


 

 

Szanowni Rodzice !

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii koronawirusa i zmianami dotyczącymi prowadzenia kształcenia na odległość,  w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, od  dnia  25.03.2020′ wprowadzamy zmiany w organizacji pracy  Przedszkola Samorządowego nr 5 w Turku. Wprowadzone zmiany wynikają z potrzeby doprecyzowania sposobu realizacji zadań szkół i placówek oświatowych w okresie czasowego ograniczenia ich funkcjonowania. W sprawach dydaktyczno –wychowawczych prosimy o kontakt mailowy z wychowawcami grup.

                                                                                                    Z poważaniem

Dyrektor Przedszkola
Alicja Rakowiecka

Wykaz  kontaktów mailowych  nauczycieli poszczególnych grup .

 1. [email protected] – grupa I
 2. [email protected] grupa IIa
 3. [email protected] – grupa II b
 4. [email protected] – grupa IIb
 5. [email protected] – grupa IIIa
 6. [email protected] – grupa IIIa
 7. [email protected] – grupa IIIb
 8. [email protected] – grupa IIIb
 9. [email protected] – grupa IVa
 10. [email protected] grupa IVa
 11. [email protected] – grupa IVa
 12. [email protected] –grupa IVb
 13. [email protected] – grupa IVb
 14. [email protected] – dyrektor i wicedyrektor

 

 


 

Szanowni Państwo !

 

Wobec wzrastającej liczby zachorowań wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 na terenie naszego kraju Minister Edukacji Narodowej wprowadził czasowe ograniczanie funkcjonowania szkół i placówek oświatowych

(początkowo na okres od 11 do 25 marca 2020 roku z późniejszym jego wydłużeniem do 10 kwietnia 2020 r.)

Realizacja procesu kształcenia  w okresie od 25 marca do10 kwietnia 2020 r. odbywać się będzie w zmienionych warunkach organizacyjnych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zadań, o których mowa  w rozporządzeniu MEN .

 

 Drogi Rodzicu !

ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, prosimy o stosowanie się do nowych zasad bezpieczeństwa.

 

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia

na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii

 Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 

Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

 

 

Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

 

Ważne!
Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

 

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

 

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

 

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

 

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

 

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

 

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

 

Jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni.

W związku z decyzją o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli do Świąt Wielkanocnych, trwają prace nad wydłużeniem tego zasiłku o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.

W tej sytuacji rodzice, którym kończy się okres prawa do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, mogą wnioskować o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów. Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS.

 

w których przebywasz.

w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora przedszkola.

 

WAŻNE !

Odpłatność za przedszkole, w okresie zamknięcia placówki na skutek decyzji władzy publicznej  z powodu koronawirusa,  NIE BĘDZIE naliczana.

 

 

 


 

 

Szanowni Rodzice

 Na stronie została umieszczona dla Państwa informacja w formacie PDF, na temat kształcenia na
odległość z uwzględnieniem higieny pracy dzieci oraz zasad bezpieczeństwa w sieci.
Proszę o zapoznanie się.

 

INFORMACJA DLA RODZICÓW

 

 


 

 

Szanowni rodzice !

 

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i zawieszeniem zajęć dydaktyczno- wychowawczych w  przedszkolu , przygotowaliśmy dla Państwa dzieci propozycję zabaw i zadań do wykonania.

Karty Pracy, zabawy, ćwiczenia  wraz z opisem znajdziecie państwo  na stronie internetowej przedszkola w  zakładce dla dzieci” ,odpowiednio z podziałem dla dzieci 3 i 4 – letnich oraz 5 i 6 – letnich.

Materiały te opracowane są  zgodnie z podstawą programową i zaplanowaną tematyką kompleksową,  będą systematycznie uzupełniane i udostępniane.

Pozdrawiamy

Dyrektor i Grono Pedagogiczne Przedszkola Samorządowego nr 5  w Turku

 

 


 

 

OGŁOSZENIE

 

Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa w dniu 12 i 13 marca 2020r. (tj. czwartek i piątek) w przedszkolu nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze dla dzieci, których rodzice nie będą w stanie zapewnić im opieki. Od poniedziałku 16 marca 2020r. wychowankowie nie przychodzą do przedszkoli– zajęcia zostają zawieszone na 14 dni.

Proszę o zrozumienie i właściwe podejście do tego problemu, również od strony odpowiedzialności za innych.

 

 

 


 

 

 

 


 

 

Informacja

Dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 5 w im. Turku informuje, że  od 01.01.2019r. ulega zmianie forma regulowania płatności za pobyt dziecka w przedszkolu.

Wpłaty proszę  regulować  przelewem na konto bankowe  Przedszkola Samorządowego nr 5  w Turku;

Nr konta; 77 1090 1229 0000 0001 1526 0017

w tytule należy wpisać ;

Opłaty należy wpłacać w terminie do 15 każdego miesiąca kalendarzowego. Datą uiszczenia opłaty jest data wpływu opłaty na konto przedszkola. Za opóźnienie we wnoszeniu opłat Rodzic  zobowiązany jest do uiszczenia odsetek ustawowej wysokości.

W związku z powyższym proszę o wypełnienie i zwrot oświadczenia  zobowiązującego do dokonywania płatności za przedszkole u nauczyciela w grupie do dnia 18.12.2018r.

Informacja o wysokości opłat w danym miesiącu  – dostępna  będzie u intendenta przedszkola.

 


 

OGŁOSZENIE     

Dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi  w Turku „ Słoneczne” informuje,
że w porozumieniu z organem prowadzącym, dyrektor przedszkola dokonał zmian
w § 3 ust.2 obowiązującego regulaminu korzystania ze stołówki.
Od 01.02. 2019 r. obowiązywać będzie dzienna stawka żywieniowa :

– śniadanie – 2,10zł

– obiad- 3,50zł

– podwieczorek  –  1,40 zł

 


 

Zarządzenie 

Dyrektora Przedszkola Samorządowego nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi  w Turku  „Słoneczne”
z dnia 31 grudnia 2018 r. w sprawie: zmian w regulaminie  korzystania ze stołówki przedszkolnej
obowiązujących od 1 lutego 2019 r.

Na podstawie art. 106 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 ze zm.)  w zw. z   art. 52 ust. 12 ustawy z 27 października  2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U.  z  2017 r. poz. 2203 ze zm.), w porozumieniu z Burmistrzem Miasta Turku.


§1

Dokonuje się zmiany w § 3 ust.2 obowiązującego regulaminu korzystania ze stołówki przedszkolnej, który otrzymuje brzmienie :

 1. Opłata za posiłki wynosi:

–   śniadanie  – 2,10 zł,

–   obiad  – 3,50 zł,

–   podwieczorek   – 1,40 zł.”

§2

Zarządzenie niniejsze podlega udostępnieniu  na tablicy ogłoszeń  w holu przedszkola  i na stronie internetowej przedszkola www.przedszkole5.turek.pl

§3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia .

 

 

 


 

Szanowni Rodzice!

Informujemy, że w dniu 21.VI.2018’ odbędzie się:

Godzina: 15.00

–  UROCZYSTE PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

–  POŻEGNANIE SZEŚCIOLATKÓW

Godzina: 15.30

 – FESTYN RODZINNY dla wszystkich dzieci i rodziców naszego przedszkola, który  poprowadzi WYTWÓRNIA ZABAWY „NIEBO”

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

REGULAMIN FESTYNU RODZINNEGO MAMO, TATO BAW SIĘ ZE MNĄ


 

 

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych RODO

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679  z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku  z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

Poniższe zasady stosuje się począwszy od 25 maja 2018 roku.

 

Inspektor Danych Osobowych

    e-mail: [email protected]

 

 


 

 

Szanowni Rodzice!

Z dniem 17.XI.2014r. rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego dla dzieci 3-6 letnich „Strażak”. Realizacja projektu będzie trwała cały rok szkolny 2014/ 2015.
Serdecznie zachęcamy Państwa do współpracy.

 

 

 


 

 OGŁOSZENIE

 Dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 5 w Turku informuje, że umowy w sprawie korzystania z usług przedszkola w roku szkolnym 2014/2015 będą podpisywane
z rodzicami dzieci kontynuujących edukację przedszkolną i nowoprzyjętych w terminie : od 25.08.2014 r. do 29.08.2014 r. w godzinach od 9.00 w kancelarii dyrektora przedszkola.
Informujemy, że warunkiem korzystania z usług przedszkola w roku szkolnym 2014/2015 jest aktualna umowa podpisana z dyrektorem przedszkola.

 

 


 

Adaptacja dziecka w grupie przedszkolnej – rady dla rodziców

 

 

 1. Adaptacja dziecka do przedszkola może być dla niego trudnym doświadczeniem. Dotychczas przebywało pod opieką rodziców, teraz znalazło się wśród obcych osób, w dużej grupie rówieśników. Obawa przed rozłąką i nieznanym mogą spowodować pojawienie się u niego różnych uczuć: lęku, zagubienia, strachu, złości, smutku. Trzeba pamiętać, że takie odczucia są u dziecka jak najbardziej naturalne, i należy dać maluchowi czas na przystosowanie się do nowej sytuacji.
 2. Ważne jest nastawienie rodziców do pójścia dziecka do przedszkola, ich stosunek do samej placówki (zwłaszcza jeśli dotyczy to zmiany na inną) i wychowawców. Jeśli będzie on pozytywny, wówczas dziecko poczuje się bezpieczniej, będzie wiedziało, że rodzice akceptują przedszkole, i jemu też wyda się ono miejscem bardziej przyjaznym niż w przypadku, gdy rodzice okazują negatywne odczucia wobec placówki i kadry nauczycielskiej.
 3. Przygotowując dziecko do pójścia do przedszkola, rodzice powinni starać się wcześniej zmniejszyć  zależność emocjonalną między sobą a maluchem, np. częściej i na dłużej zostawiać pociechę pod opieką innych osób (babci, dziadka, wujka czy cioci).
 4. Należy szanować uczucia dziecka, zwłaszcza  jeśli nastąpiła zmiana przedszkola. Maluch może mieć trudności z zaakceptowaniem tej zmiany, trzeba dać mu czas na oswojenie się  z nową sytuacją, wspierać go. Warto dużo z nim rozmawiać i wyjaśnić powody zmiany placówki.
 5. Jeżeli to możliwe, dobrze jest posłać dziecko do nowego przedszkola lub przenieść do innej placówki od początku  roku szkolnego. Istnieje wtedy szansa, że w grupie znajdą się też inne nowe przedszkolaki i maluch nie będzie czuł się wyobcowany.
 6. Jeżeli rodzice postanowili przenieść dziecko do innej placówki, to muszą być konsekwentni w podjętej decyzji. Nie wolno obiecywać maluchowi, że jeśli mu się nie spodoba, to wróci do dawnego  przedszkola. Podjęta decyzja powinna być ostateczna, by dziecko  miało jasność sytuacji.
 7. Ważnym zadaniem dla rodziców jest nauczenie pociechy jak  największej samodzielności, m.in. w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, spożywaniu posiłków, rozbieraniu się i ubieraniu. Dziecko nie jest wtedy skazane na ciągłe proszenie o pomoc nauczyciela, czuje, że samo dużo potrafi, co wzmacnia jego poczucie sprawstwa i bezpieczeństwa. Warto okazywać radość z każdego przejawu samodzielności u malucha i chwalić go za to.
 8. Dobrze jest wcześniej przyzwyczajać pociechę do kontaktów z innymi dziećmi, zwłaszcza z grupami dziecięcymi. Można np. uczęszczać do klubu malucha na zajęcia przedprzedszkolne albo odwiedzać place zabaw. Dziecko ma wówczas okazję pobyć w większej grupie rówieśniczej, uczyć się współdziałania, doświadczyć wspólnych zabaw, czekania na swoją kolej itp.
 9. Można też wcześniej przyzwyczajać dziecko do rytmu dnia przedszkolnego, np. planując posiłki czy drzemkę w domu w tych samych godzinach co w przedszkolu.
 10. Pomocne okażą się książeczki dla dzieci o tematyce związanej z pójściem do przedszkola lub bajki terapeutyczne, jeżeli malucha czeka zmiana placówki – warto czytać je dziecku wcześniej. Rodzice mogą też opowiadać, jak to było, gdy sami uczęszczali do przedszkola, i zachęcać malucha do zadawania pytań, wyrażania swoich uczuć czy wątpliwości związanych z nową sytuacją. Trzeba go zapewniać, że z każdym problemem może się zwrócić do rodziców, którzy rozumieją jego emocje. Nie wolno krytykować dziecka za to, że odczuwa lęk przed przedszkolem, należy okazywać wsparcie i wyrozumiałość.
 11. Rodzice muszą być konsekwentni w słowach i czynach, nie mogą zmieniać zdania. Powinni wspierać dziecko w jego działaniach, zwłaszcza samoobsługowych, stawiać wymagania, zachęcać do kontynuowania rozpoczętej czynności i chwalić za wysiłek.
 12. Nigdy nie wolno wychodzić z placówki bez pożegnania ani uciekać ukradkiem. Dziecko musi widzieć, że rodzic wychodzi, i wiedzieć, o której po nie wróci.
 13. Należy żegnać się z dzieckiem w szatni krótko, bez przeciągania, gdyż maluchowi jest wtedy trudniej się rozstać.
 14. Jeśli jedno z rodziców bardziej przeżywa rozstanie z dzieckiem, wówczas na początku do przedszkola może je odprowadzać drugi z opiekunów.
 15. Nie należy ulegać dziecku, gdy płaczem lub krzykiem chce wymusić na nas powrót do domu. Jeśli rodzic raz ustąpi, maluch będzie próbował ponownie wykorzystać sprawdzone metody.
 16. Nie wolno okazywać dziecku swojego zdenerwowania, lęku czy smutku. Trzeba pokazać maluchowi radość z faktu, że idzie do przedszkola, pożegnać go i powitać z uśmiechem.
 17. Jeśli dziecku będzie raźniej, może zabrać z domu ulubioną przytulankę – maskotkę, kocyk, poduszkę, coś, z czym jest emocjonalnie związane. Będzie się czuło bezpieczniej, mając przy sobie ulubioną rzecz z domu.
 18. Rodzice powinni zarezerwować więcej czasu na odprowadzenie dziecka do przedszkola, aby nie robić tego w pośpiechu, by maluchowi nie udzieliło się ich zdenerwowanie.
 19. Należy dotrzymywać słowa, zwłaszcza dotyczącego pory odebrania malucha z placówki. Rodzice powinni punktualnie zjawić się w przedszkolu, dziecko na nich czeka. Niedotrzymanie słowa może osłabić jego zaufanie do opiekunów.
 20. Dobrze, jeśli dziecko może regularnie uczęszczać do przedszkola (jeśli nie choruje). Jest to ważne ze względu na realizowany program dydaktyczny oraz zachowanie ciągłości kontaktów z rówieśnikami i nauczycielem. Długie nieobecności powodują trudności z przyswajaniem wiedzy, poza tym maluch musi na nowo odbudowywać kontakty koleżeńskie.
  1. Nie należy zmuszać dziecka do opowiadania, jak minął mu dzień w przedszkolu, zwłaszcza zaraz po  wyjściu z placówki. Maluch może potrzebować czasu, by samemu zacząć opowiadać o nowym miejscu.
  2. Ważne, by rodzice brali udział w uroczystościach przedszkolnych. Dzięki temu dziecko wie, że przedszkole to miejsce ważne zarówno dla niego, jak i jego rodziców.
  3. Trzeba pamiętać o uczestniczeniu w zebraniach, ponieważ dotyczą one ważnych kwestii z zakresu funkcjonowania dziecka oraz grupy przedszkolnej.
  4. Jeżeli rodzice zauważą, że ich dziecko przeżywa trudności, jest smutne lub agresywne, powinni porozmawiać z nauczycielem. Wspólnie łatwiej rozwiązać problemy wychowawcze, pomóc maluchowi w kłopotliwych sytuacjach.
  5. Warto uczęszczać na „drzwi otwarte” i zajęcia adaptacyjne w placówce. Jeśli dziecko dołącza do grupy przedszkolnej w ciągu roku szkolnego, dobrze jest wcześniej zaznajomić je z nowym miejscem. Dyrekcja organizuje uroczystości, na które mogą przyjść rodzice z dzieckiem, można odwiedzić przedszkolny plac zabaw w czasie, gdy przebywają na nim dzieci – to wszystko ma pomóc maluchowi poznać nowe miejsce, nowych nauczycieli, nowe dzieci, oswoić się z nową sytuacją, dać poczucie bezpieczeństwa.
  6. Nie należy podejmować pochopnej decyzji o wypisaniu dziecka z przedszkola, jeśli adaptacja przedłuża się i występują trudności. Warto najpierw skontaktować się z nauczycielem i dyrekcją w celu wyjaśnienia problemu oraz podjęcia wspólnych prób pomocy dziecku.

 


Drodzy Rodzice!

ROZWÓJ MOWY DZIECKA PRZEDSZKOLNEGO

Mowa dziecka 2,5 – letnich
1. Pojawia się jakość wypowiedzi, zdania krótkie
2. Opowiada o zdarzeniach „tu i teraz”
3. Potrafi mówić i słuchać prowadząc rozmowę
4. Zna ok. 1000 słów
5. Zanim osiągnie 3 r.ż osoby spoza najbliższej rodziny powinny w większości wypadków zrozumieć malucha, który jeszcze myli głoski

Mowa dzieci 3 – letnich
1. Pojawiają się kilkuwyrazowe zdania
2. Nadal pojawia się wiele agramatyzmów
3. “Myśli głośno” mówiąc także do siebie
4. W trudnych wyrazach może opuszczać głoski, zamieniać ich kolejność lub zastępować innymi, np. zupa miodowa, klaktol
5. Prawidłowo wymawia samogłoski ustne : a, o, i, u, e, y oraz nosowe ą, ę
6. Głoski s, z, c, dz oraz sz, ż, cz, dż mogą być zastępowane przez ś, ź, ć, dź
7. Głoska r może być zastępowana przez l lub j
8. W tym okresie zaledwie 2,9 % dzieci mówi poprawnie pod względem artykulacyjnym
9. Wymawia prawidłowo wszystkie samogłoski oraz spółgłoski :p, b, m ( pi, bi, mi ), f, w ( fi, wi ), t, d, n, ń, l ( li ), ś, ź, ć, dź, k, g ( ki, gi ) ch, j, ł
Mowa dzieci 4 – letnich
1. Rozumie i wykonuje nasze polecenia, także te, które zawierają przyimki: na, pod, za, obok, itp.. Potrafi mówić o przyszłości i przeszłości
3. Pojawia się zaciekawienie poprawnością językową
4. Wymawia prawidłowo głoski s, z, c, dz ( nie powinny być one wymawiane z językiem między zębami )
5. Głoska r może być jeszcze wymawiana jako l
6. W tym okresie ok. 5% dzieci mówi poprawnie pod względem dźwiękowym
Mowa dzieci 5 – letnich
1. Wypowiedzi są wielozdaniowe, uwzględnia w nich kolejność zdarzeń i zależności przyczynowo – skutkowe
2. Głoski sz, ż, cz, dż oraz r są już wymawiane prawidłowo chociaż w mowie spontanicznej mogą być jeszcze zamieniane odpowiednio na s, z, c, dz oraz l
3. Obserwuje się fakty hiperpoprawności np. głoska r jest wymawiana także tam, gdzie należałoby artykułować głoskę l ( krór, rustro, rew )

Mowa dzieci 6 – letnich
1. Wymowa powinna być prawidłowa pod względem artykulacyjnym
2. Czasami mogą być problemy przy spontanicznym wymawianiu sz, ż, cz, dż oraz r
3. U około 30% dzieci w tym wieku występują zaburzenia i opóźnienia rozwoju mowy

Wspomaganie rozwoju mowy dziecka – rady dla rodziców:
Co powinni, a czego nie powinni robić rodzice, aby wspomagać rozwój mowy dziecka?
Oto najważniejsze zalecenia:
Tak postępujmy
1.Mówmy do dziecka, już od pierwszych dni jego życia, dużo i spokojnie. Nie podnośmy głosu, zwracając się do niego.
2.Nasze wypowiedzi powinny być poprawne językowo, budujmy krótkie zdania, używajmy prostych zwrotów, modulujmy własny głos.
3.Kiedy dziecko wypowie jakieś słowo, zdanie, starajmy się rozszerzyć jego wypowiedź, dodając jakieś słowa.
4.Mówmy dziecku, co przy nim robimy, co dzieje się wokół niego. Niech mowa towarzyszy spacerom, zakupom, pracom domowym.
5.Mówmy do dziecka, zwracając uwagę, aby widziało naszą twarz – będzie miało okazję do obserwacji pracy artykulatorów.
6.Karmienie piersią zapewni dziecku prawidłowy rozwój układu artykulacyjnego.
7.Od najmłodszych lat uczymy dbałości o higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, aby dziecko nauczyło się gryźć i żuć.
8.Zwracajmy uwagę, aby dziecko oddychało nosem; w przypadku, gdy dziecko oddycha ustami, prosimy pediatrę o ustalenie przyczyny.
9.Odpowiadajmy na pytania dziecka cierpliwie i wyczerpująco.
10.Opowiadajmy i czytajmy dziecku bajki, wierszyki, wyliczanki. Uczmy krótkich wierszy na pamięć.
11.Oglądajmy z dzieckiem obrazki, nazywajmy przedmioty i opisujmy sytuacje prostymi zdaniami.
12.Śpiewajmy z dzieckiem. Jest to ćwiczenie językowe, rytmiczne, a zarazem terapeutyczne.
13.Rysujmy z dzieckiem, mówmy co kreślimy – “…teraz rysujemy kotka. To jest głowa, tu są oczy, nos…”. Zachęcajmy dziecko do wypowiedzi nt. rysunku.
14.Wspólnie oglądajmy telewizję, wybierajmy programy właściwe dla wieku dziecka. Komentujmy wydarzenia pojawiające się na ekranie, rozmawiajmy na ich temat.
15.Starajmy się, aby zabawy językowe i dźwiękonaśladowcze znalazły się w repertuarze czynności wykonywanych wspólnie z dzieckiem. Wybierajmy do zabaw właściwą porę.
16.Zachęcajmy swoje dziecko do mówienia (nie zmuszajmy!); chwalmy je za każdy przejaw aktywności werbalnej; dostrzegajmy każde, nawet najmniejsze, osiągnięcie, nagradzając je pochwałą.
17.Dołóżmy wszelkich starań, aby rozmowa z nami była dla dziecka przyjemnością.
18.Jeżeli dziecko osiągnęło już wiek, w którym powinno daną głoskę wymawiać, a nie robi tego, skonsultujmy się z logopedą.
19.Jeżeli dziecko ma nieprawidłową budowę narządów mowy (rozszczepy warg, podniebienia, wady zgryzu lub uzębienia), koniecznie zapewnijmy mu opiekę lekarza specjalisty, ponieważ wady te są przyczyną zaburzeń mowy.

Tego nie róbmy
1.Unikajmy podawania dziecku smoczka typu “gryzak”, zwracajmy uwagę, aby dziecko nie ssało palca. Następstwem tych niepożądanych zachowań mogą być wady zgryzu, które prowadzą do wad wymowy, np. wymowa międzyzębowa.
2.W trakcie rozmowy z dzieckiem unikajmy zdrobnień i spieszczeń (języka dziecinnego), dostarczając dziecku prawidłowy wzorzec językowy danego słowa.
3.Nie zaniedbujmy chorób uszu, gdyż nie leczone mogą prowadzić do niedosłuchu, a w następstwie do dyslalii lub niemoty.
4.Nie gaśmy naturalnej skłonności dziecka do mówienia obojętnością, cierpką uwagą, lecz słuchajmy uważnie wypowiedzi, zadawajmy dodatkowe pytania, co przyczyni się do korzystnego rozwoju mowy.
5.Nie poprawiajmy wymowy dziecka żądając, by kilkakrotnie powtarzało dane słowo. Niech z naszego języka znikną słowa: “Powtórz ładniej”, “Powiedz lepiej”. Wychowanie językowe, to nie tresura.
6.Nie zawstydzajmy, nie karzmy dziecko za wadliwą wymowę.
7.Nie zmuszajmy dziecka leworęcznego do posługiwania się ręką prawą w okresie kształtowania się mowy. Naruszanie w tym okresie naturalnego rozwoju sprawności ruchowej zaburza funkcjonowanie mechanizmu mowy. Często prowadzi to do zaburzeń mowy, a w szczególności do jąkania.
8.Nie wymagajmy od dziecka zbyt wczesnego wymawiania poszczególnych głosek. Dziecko nie przygotowane pod względem sprawności narządów artykulacyjnych, niedostatecznie różnicujące słuchowo dźwięki mowy, a zmuszane do wymawiania zbyt trudnych dla niego głosek, często zaczyna je zniekształcać. W ten sposób przyczyniamy się do powstawania błędnych nawyków artykulacyjnych, trudnych do zlikwidowania.


Drodzy Rodzice!

Jak ustrzec dziecko przed przeziębieniem… kilka dobrych rad.

Zbliża się jesień – czas ten kojarzy się nam nie tylko z chłodnymi, deszczowymi dniami, lecz także z okresem przeziębień i zwiększonej zachorowalności na grypę. Organizm naszego dziecka nie jest odporny na różnego rodzaju bakterie i wirusy, dlatego też musimy postarać się go wzmocnić. Proponujemy kilka sprawdzonych sposobów:

Życzymy zdrowia wszystkim dzieciom i rodzicom!