Przedszkole nr 5 w Turku

w naszym przedszkolu posiłki przygotowywane są tylko z naturalnych składników

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Na podstawie własnych doświadczeń, wsparcia nauczycielek oraz informacji z książek dzieci zapoznały się z tradycjami i zwyczajami związanymi z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci poznały i wykonywały tradycyjne stroiki, kartki i ozdoby świąteczne na choinkę. Dekorowały pierniki. Utrwalały wierszyki, kolędy i pastorałki.
W piątek 18 grudnia wszystkie przedszkolaki w swoich grupach uczestniczyły w uroczystym Obiedzie Wigilijnym. Uczyły się nakrywać do stołu i świątecznie go dekorować, utrwaliły sposób kulturalnego podejmowania gości oraz zachowania się przy stole. Smakowały tradycyjnych potraw wigilijnych tj.: zupa grzybowa, zupa rybna, makiełki, jagły, pierogi z kapustą i grzybami, ryba, kapusta z grochem, kompot z suszonych owoców i oczywiście makowiec. Zgodnie z tradycją był opłatek, sianko pod obrusem i wolne nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. A kiedy brzuszki były już pełne od pyszności, rozpoczęło się wspólne kolędowanie. Dzieci zabrały również do domu własnoręcznie wykonane świąteczne upominki dla rodziców oraz kartki z życzeniami – Wesołych Świąt!
W tym tygodniu starszacy poznali literę: L, l i cyfrę 7.