Przedszkole nr 5 w Turku

w naszym przedszkolu posiłki przygotowywane są tylko z naturalnych składników

Wizyta górnika w przedszkolu

W dniu 04.XII.2019’z okazji „Dnia Górnika”, czyli tradycyjnego święta braci górniczej odwiedził nas emerytowany pracownik KWB Adamów, pan Jan Buda. Nasz gość przybył w galowym mundurze, przedszkolaki mogły obejrzeć medale i odznaczenia, jakie pan Jan otrzymał w trakcie długoletniej pracy oraz przymierzyć górnicze „czako” – galową czapkę górniczą. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały ciekawostek na temat tradycji i zwyczajów związanych z „Barbórką”,  dowiedziały się też, że węgiel to skała pochodzenia roślinnego, służy nie tylko jako opał, ale wykorzystywana jest też do produkcji kosmetyków, lekarstw, jako barwnik do tkanin, a nawet ozdób jubilerskich. Dzieci z grupy III A w podziękowaniu za wizytę zaprosiły naszego górnika na występ artystyczny oraz wręczyły świąteczny upominek, choinkę wykonaną na zajęciach plastycznych. To było bardzo interesujące spotkanie, poszerzające wiadomości na temat zawodu górnika, jego ciężkiej, a czasami jakże niebezpiecznej pracy.   V.M